Rejestracja do specjalistów: 56 623 56 05  |  Rejestracja POZ: 56 623 56 07

Artykuły naszych specjalistów

 • Higiena wzroku i samokontrola wzroku - TEST AMSLERA

  Czy higiena wzroku to dla Was nowe pojęcie? Czy wiemy jak prawidłowo dbać o oczy? Przede wszystkim należy chronić je przed szkodliwym promieniowaniem UV, tym samym nosić okulary słoneczne, które posiadają odpowiedni filtr. Dodatkowo powinniśmy dbać o właściwe odżywianie i zdrowy tryb życia. Lek. Julita Berdych, specjalista okulistyki.

  więcej
 • Czop woskowinowy

  Na temat problemów z usuwaniem woskowiny usznej wypowiada się dr n.med. Maria Isabel Arias Moliz, lekarz rodzinny PSPL Nowak & Nowak w Toruniu. Dlaczego produkujemy woskowinę? Kiedy należy czyścić uszy? Czy w ogóle należy je czyścić? Kiedy należy udać się do lekarza? Na co zwrócić szczególną uwagę?

  więcej
 • Bezsenność

  Bezsennością, zgodnie z definicją, określa się problemy z zaśnięciem, utrzymaniem snu, przedwczesnym budzeniem lub brakiem oczekiwanego wypoczęcia po nocy, które utrzymują się minimum 3x w tygodniu przez ponad miesiąc. Bezsenność powoduje szereg konsekwencji utrzymujących się w ciągu dnia. Opracowała lek. Aleksandra Michałek-Redlińska.

  więcej
 • Nadwaga, otyłość - część I

  O nadwadze i otyłości napisano wiele artykułów, poradników i książek. Wydaje się, ze w temacie diet nie ma już nic do dodania. A jednak wystarczy rzut oka na statystyki, żeby zauważyć, że problem zamiast maleć - narasta. Nie chodzi o to, aby przejść na dietę, ale, aby zmienić nawyki żywieniowe. Nie można walczyć z otyłością. To nie wojna, a ciało nie jest naszym wrogiem. Otyłość się leczy, a nie z nią walczy, radzi lek. Aleksandra Michałek - Redlińska.

  więcej
 • Nadwaga, otyłość - część II

  Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać innych rezultatów (Albert Einstein). Nie chodzi o to, aby jeść mniej, ale aby jeść inaczej. Dobrze skomponowany posiłek powinien wypełniać cały talerz. Powinien być sycącą porcją białka, cukru, tłuszczu, witamin i mikroelementów. W przypadku zmiany nawyków żywieniowych, nie chodzi o to by umartwiać się jedzeniem nielubianych produktów, ale aby zatrzymać ulubione smaki w postaci maksymalnie uszczuplonej z kalorii. Opracowała lek. Aleksandra Michałek - Redlińska.

  więcej
 • Algorytm wstępnej oceny w kierunku zaburzeń innych niż pierwotne zabuzenia snu.

  Sposób przeprowadzenia testu: należy zadać sobie główne pytanie (pytanie a), a pytania dodatkowe (b,c,d,e) tylko w przypadku, gdy odpowiedź na pytanie główne brzmi "tak". Narkolepsja, zaburzenia oddychania w czasie snu, zespół okresowych ruchów kończyn dolnych w czasie snu / zespół niepokojnych nóg, zaburzenia rytmu okołodobowego, parasomnia. Lek. Aleksandra Michałek - Redlińska. 

  więcej
 • Jak groźne są dla nas pneumokoki?

  Pneumokoki, czyli dwoinki zapalenia płuc, to bakterie zaliczane do ziarniaków. Są one jedną z najczęstszych przyczyn groźnych infekcji bakteryjnych u dzieci. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni zarówno z osobą chorą, jak i bezobjawowym nosicielem, u którego bakterie bytują w jamie nosowo- gardłowej, nie wywołując objawów choroby. Opracowała lek. Karolina Weber-Falkowska. 

  więcej
 • Sen i trudności z zasypianiem

  Bezsenność jest najpowszechniejszym schorzeniem związanym ze snem. Jest ona określana jako powtarzające się wrażenie niesatysfakcjonującego, nieregenerującego snu z powodu wielu czynników: trudności z zasypianiem, częstego budzenia się w ciągu nocy i trudności z ponownym zaśnięciem, zbyt wczesnego budzenia się rano, nieregenerującego snu. Opracował lek. Piotr Giełdon.

  więcej
 • Kleszczowe zapalenie mózgu

  Kleszczowe zapalenie mózgu występuje endemicznie na terenie Polski. Aby wprowadzić wirusa do organizmu człowieka, wystarczy zostać ukłutym przez zarażonego kleszcza. Ukąszeniu sprzyjają: zwiększona aktywność na świeżym powietrzu w okresie letnim oraz lekka odzież, dlatego zalecane jest szczepienie profilaktyczne. Opracował lek. Piotr Giełdon.

  więcej
 • Kto powinien się zaszczepić przeciwko grypie?

  Coroczne szczepienie przeciwko grypie zaleca się osobom, które ukończyły 6. miesiąc życia i u których nie występują przeciwwskazania do szczepienia: ciężka reakcja alergiczna na składnik szczepionki lub po wcześniejszym podaniu szczepionki przeciwko grypie. Opracował lek. Piotr Giełdon.

  więcej
 • Nadciśnienie tętnicze

  Postępowanie niefarmakologiczne oparte na aktywności fizycznej i ewentualnej modyfikacji diety jest podstawową formą leczenia i profilaktyki nadciśnienia tętniczego. Redukcja nadmiernej masy ciała powinna być osiągnięta poprzez zmniejszenie kaloryczności i składu diety. Należy unikać spożywania tak zwanych napojów energetyzujących oraz produktów spożywczych zawierających duże ilości fruktozy. Opracował lek. Piotr Giełdon. 

  więcej
 • Czy jesteś uzależniony od alkoholu?

  Jeśli zastanawiasz się czy nie jesteś uzależniony od alkoholu lub taki niepokój zgłaszają Twoi bliscy – wypełnij test. Gdy niepokoi Cię picie kogoś bliskiego – zachęć go do wypełnienia testu. Test jest pomocny w rozpoznawaniu problemów alkoholowych (w tym uzależenienia od alkoholu) u osoby badanej. Opracował lek. Piotr Giełdon. 

  więcej
 • Bolesne kontakty seksualne (dyspareunia)

  Dyspareunia może być pierwotna - istniejąca od inicjacji seksualnej i wtórna, zaistniała po okresie bez bólowych kontaktów seksualnych, w wyniku urazów psychicznych, schorzeń narządu rodnego, czy chorób ogólnych. Przyczyn występowania dyspareunii jest dużo. Omówię niektóre z nich bardziej znaczące. Opracował lek. Zbigniew Fronczek.

  więcej
 • Pochwica - VAGINISMUS

  Pochwica (zespół Mariona Simsa) to bolesny, mimowolny skurcz mięśni otaczających dolną jedną trzecią pochwy, występujący przy próbie stosunku, a niekiedy nawet przy jego wyobrażeniu, uniemożliwiający wprowadzenie członka do pochwy. Skurcze nasilają z chwilą próby podjęcia kontaktu seksualnego. Opracował lek. Zbigniew Fronczek.

  więcej
 • Łechtaczka i inne miejsca zmysłowe narządu płciowego kobiety

  Osiąganie przyjemności przez kobietę podczas stosunku seksualnego wymaga wiedzy na temat budowy narządu płciowego, miejsc szczególnie podatnych na pobudzenia zmysłowe w jego obrębie i technik ich pobudzania ze strony obydwojga partnerów. Opracował lek. Zbigniew Fronczek.

  więcej
 • Podniecające obszary, czyli Strefy Erogenne

  Nieodzownym warunkiem początku aktu seksualnego (poza oczywiście dobrymi relacjami partnerskimi) jest zaistnienie podniecenia seksualnego jako czynnika wyzwalającego pożądanie, powodującego wzrost podniecenia prowadzącego do orgazmu. Opracował lek. Zbigniew Fronczek.

  więcej
 • Czy istnieje emerytura seksualna?

  W terminologii medycznej takie określenie nie istnieje. Zaprzestanie aktywności seksualnej zależy od nas samych i wynika z pobudek, które nami kierują. Rezygnacja z życia seksualnego może mieć miejsce w każdym okresie życia. Opracował lek. Zbigniew Fronczek.

  więcej
 • O seksualności i zaburzeniach seksualnych u kobiet

  Mówiąc o seksualności w potocznym tego znaczeniu mamy na myśli siłę motywującą do nawiązywania kontaktów międzyludzkich, w tym także kontaktów seksualnych. Seksualność u każdej z kobiet ma charakter indywidualny, a wielkość jest określana pragnieniami, które mogą mieć wiele przyczyn. Opracował lek. Zbigniew Fronczek.

  więcej
 • Zmora mężczyzn czyli wytrysk przedwczesny

  Najczęściej spotykanym zaburzeniem seksualnym u mężczyzn jest wytrysk przedwczesny. O wytrysku przedwczesnym mówimy, kiedy mężczyzna wcale lub prawie wcale nie kontroluje wytrysku nasienia przed doznaniem przyjemności przez partnerów. Według różnych autorów problemem tym dotkniętych jest na świecie od 30 do 75 procent mężczyzn, zwłaszcza młodych podejmujących aktywność seksualną. Opracował lek. Zbigniew Fronczek.

  więcej
 • Seks stymulatorem ludzkich zachowań.

  Istnieją wyraźne różnice w podejściu do seksu, co najbardziej ilustruje powiedzenie: seks otwiera męskie serce, natomiast serce kobiety należy otworzyć, żeby mogła cieszyć się seksem. Opracował lek. Zbigniew Fronczek.

  więcej
 • Męska sprawa - zaburzenia wzwodu

  Z problemami seksualnymi spotykamy się powszechnie w praktyce klinicznej. U mężczyzn jednym z najczęściej występujących problemów seksualnych są zaburzenia wzwodu. Główną ich przyczyną są schorzenia organiczne. Czym jest seksualizm? Opracował lek. Zbigniew Fronczek

  więcej